Another week; another Chinese smartphone brand. This time it's Coolpad, a name we're already somewhat familiar with. Coolpad has been a major OEM player and its designs have ended up in India under various names over the years. Now, with e-commerce majors providing ready-made distribution and logistics networks, the company has joined the long list of those hoping to grab a portion of the massive potential for smartphone sales in India.Of course we aren't complaining. More players means more competition and lower prices. Flash sales go hand-in-hand with product scarcity, so it's always good to have more options on hand. The company is hitting two strategic price points with its debut products, the Coolpad Dazen 1 and the Coolpad Dazen X7. We have the former with us for review today, and right from the outset it looks as though things are about to get even more interesting in the sub-Rs. 10,000 market.
The Coolpad Dazen 1, despite its odd name, could become very popular in India. The price is right and the features are excellent. 2GB of RAM is very welcome at this price point, the battery is big enough to last for up to two days of moderate usage, and even the camera impressed us. There’s enough power to last quite a long time. It’s a bit bulkier and heavier than its most obvious competitor, the Xiaomi Redmi 2. Both models trade blows when it comes to features and specifications with the scores balancing out pretty evenly between them. This is the budget phone to buy if you don’t prioritise fashion over functionality.
| Brand | Coolpad |
| Model | Dazen 1 |
| Price in India | ₹5,990 |
| Release date | May 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 141.00 x 71.50 x 9.30 |
| Weight (g) | 155.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2500 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | White |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 410 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Coolpad Dazen 1
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes