Honor 90 Lite mobile was launched on 20th June 2023. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.70-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2388 pixels (FHD+) and an aspect ratio of 19.9:9. Honor 90 Lite is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6020 processor. It comes with 8GB of RAM. The Honor 90 Lite runs Android 13 and is powered by a 4500mAh non-removable battery. The Honor 90 Lite supports 35W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 90 Lite on the rear packs a triple camera setup featuring a 100-megapixel (f/f/1.9) primary camera, and a 5-megapixel (f/f/2.2) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/f/2.45 aperture.
The Honor 90 Lite runs Magic OS 7.1 is based on Android 13 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor 90 Lite is a dual-SIM mobile. The Honor 90 Lite measures 162.90 x 74.50 x 7.48mm (height x width x thickness) and weighs 179.00 grams. It was launched in Cyan Lake, Midnight Black, and Titanium Silver colours.
Connectivity options on the Honor 90 Lite include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.30, NFC, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Honor |
| Model | 90 Lite |
| Release date | 20th June 2023 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.90 x 74.50 x 7.48 |
| Weight (g) | 179.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 35W Fast Charging |
| Colours | Cyan Lake, Midnight Black, Titanium Silver |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2388 pixels |
| Aspect ratio | 19.9:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6020 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 100-megapixel (f/f/1.9) + 5-megapixel (f/f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear third camera attr | (f/2, f/2.4-micron) |
| Front camera | 16-megapixel (f/f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | Magic OS 7.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor 90 Lite
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM