Nokia brought some of its camera innovations to the Windows Phone platform with the launch of the Lumia 920. While the phone was praised for its low-light imaging prowess and the ClearBlack display, there were a few gripes. The Lumia 920 was panned for being an extremely bulky device. Also, just like other Lumia phones, the Nokia Lumia 920 sported a polycarbonate unibody shell and was made available in a number of colours. While many found the playful and colourful form factor of the Lumia range interesting, some felt that it was too radical for a mainstream flagship device.
Nokia Lumia 925 mobile was launched in June 2013. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display offering a resolution of 768x1280 pixels at a pixel density of 334 pixels per inch (ppi). Nokia Lumia 925 is powered by a 1.5GHz dual-core processor. It comes with 1GB of RAM. The Nokia Lumia 925 runs Windows Phone 8.0 and is powered by a 2000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Nokia Lumia 925 on the rear packs 8.7-megapixel camera. It sports a 1.2-megapixel camera on the front for selfies.
Nokia Lumia 925 is based on Windows Phone 8.0 and packs 16GB of inbuilt storage. The Nokia Lumia 925 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Micro-SIM card. The Nokia Lumia 925 measures 129.00 x 70.60 x 8.50mm (height x width x thickness) and weighs 139.00 grams.
Connectivity options on the Nokia Lumia 925 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v3.00, NFC, FM radio, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
As of 1st April 2026, Nokia Lumia 925 price in India starts at Rs. 19,994.
| Brand | Nokia |
| Model | Lumia 925 |
| Price in India | ₹19,994 |
| Release date | June 2013 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 129.00 x 70.60 x 8.50 |
| Weight (g) | 139.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 768x1280 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 334 |
| Processor | 1.5GHz dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 8.7-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 1.2-megapixel |
| Operating system | Windows Phone 8.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 3.00 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Nokia Lumia 925
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM