Oppo K9s mobile was launched on 20th October 2021. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.59-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2412 pixels at a pixel density of 401 pixels per inch (ppi).Oppo K9s comes with 6GB, 8GB of RAM. The Oppo K9s runs Android 11 and is powered by a 4880mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Oppo K9s on the rear packs a triple camera setup featuring a 64-megapixel (f/1.7) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Oppo K9s runs ColorOS 11.2 is based on Android 11 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Oppo K9s is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Oppo K9s measures 164.43 x 75.88 x 8.52mm (height x width x thickness) and weighs 199.00 grams. It was launched in Magic Purple Quicksand, Neon Silver Sea, and and Obsidian Warrior (translated) colours.
Connectivity options on the Oppo K9s include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Oppo |
| Model | K9s |
| Release date | 20th October 2021 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.43 x 75.88 x 8.52 |
| Weight (g) | 199.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4880 |
| Colours | Magic Purple Quicksand, Neon Silver Sea, and Obsidian Warrior (translated) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.59 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2412 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 401 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 778G |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 64-megapixel (f/1.7) + 8-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Oppo K9s
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM