Vivo Y78 5G mobile was launched on 10th May 2023. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.64-inch touchscreen display offering a resolution of 2400x1080 pixels (FHD+) at a pixel density of 394 pixels per inch (ppi). Vivo Y78 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7020 processor. It comes with 8GB of RAM. The Vivo Y78 5G runs Android 13 and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Vivo Y78 5G supports 44W Flash Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y78 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Vivo Y78 5G runs Origin OS 3 is based on Android 13 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo Y78 5G is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y78 5G measures 164.06 x 76.17 x 7.98mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It was launched in Bright Night Black, Jade Porcelain Blue, and Phoenix Feather Gold colours.
Connectivity options on the Vivo Y78 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.30, NFC, Infrared, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Vivo Y78 5G supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | Y78 5G |
| Release date | 10th May 2023 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.06 x 76.17 x 7.98 |
| Weight (g) | 190.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 44W Flash Charge |
| Wireless charging | No |
| Colours | Bright Night Black, Jade Porcelain Blue, Phoenix Feather Gold |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.64 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2400x1080 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 394 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7020 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | Origin OS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y78 5G
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM