Vivo Y12s (2021) mobile was launched in May 2021. The phone comes with a 6.51-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo Y12s (2021) is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 439 processor. It comes with 3GB of RAM. The Vivo Y12s (2021) runs Android 11 and is powered by a 5000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y12s (2021) on the rear packs a 13-megapixel (f/2.2) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies with an f/1.8 aperture.
The Vivo Y12s (2021) runs Funtouch OS 11 is based on Android 11 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card with a dedicated slot. The Vivo Y12s (2021) is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y12s (2021) measures 164.41 x 76.32 x 8.41mm (height x width x thickness) and weighs 191.00 grams. It was launched in Ice Blue and Mysterious Black colours.
Connectivity options on the Vivo Y12s (2021) include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v4.20, USB OTG, Micro-USB, FM radio, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor.
As of 1st April 2026, Vivo Y12s (2021) price in India starts at Rs. 11,500.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vivo Y12s (2021) (3GB RAM, 32GB) - Phantom Black | ₹ 11,500 |
| Vivo Y12s (2021) (3GB RAM, 32GB) - Glacial Blue | ₹ 11,500 |
Vivo Y12s (2021) price in India starts from ₹ 11,500. The lowest price of Vivo Y12s (2021) is ₹ 11,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Vivo |
| Model | Y12s (2021) |
| Price in India | ₹11,500 |
| Release date | May 2021 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.41 x 76.32 x 8.41 |
| Weight (g) | 191.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Colours | Ice Blue, Mysterious Black |
| Screen size (inches) | 6.51 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 439 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/1.8) |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | Funtouch OS 11 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB OTG | Yes |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y12s (2021)
₹11,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM