| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VCZP, White) | ₹ 36,490 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VCZP) price in India starts from ₹ 36,490. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VCZP) is ₹ 36,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VCZP) |
| Price in India | ₹36,490 |
| Release date | 30th September 2021 |
| Model Name | 183VCZP |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | High EER Rotary- BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | x 31.7 cm x 96 cm |
| Indoor Noise Level | Low - 32 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 2 years on AC, 10 years on Compressor, 5 years on controller/PCB |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VCZP)
₹36,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM