| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MZZ, White) | ₹ 36,990 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MZZ) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MZZ) is ₹ 36,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MZZ) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | 183 MZZ |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4950 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 23 cm x 29.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 29.5 cm x 55.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Indoor Noise Level | High - 47 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1410 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1?year 12 Months Warranty, 5 Years Compressor Warranty |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MZZ)
₹36,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM