| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 195V ADJ, White) | ₹ 36,845 |
Voltas 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (195V ADJ) price in India starts from ₹ 36,845. The lowest price of Voltas 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (195V ADJ) is ₹ 36,845 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (195V ADJ) |
| Price in India | ₹36,845 |
| Model Name | 4512963 - CU 195V ADJ / 4552907 - EU 195V ADJ |
| Type | Split |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5450 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Auto, Cool, Dry, Fan |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 31.5 cm x 24.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 55.5 cm x 60 cm x 35.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Cooling Coverage Area | 170 Square Feet sq ft |
| ISEER | 4.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1526 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor from Voltas |
Voltas 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (195V ADJ)
₹36,845
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam