| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT75DGRT, White) | ₹ 10,010 |
| Voltas Beko 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT75DGRT, Grey) | ₹ 11,250 |
Voltas Beko 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT75DGRT) price in India starts from ₹ 10,010. The lowest price of Voltas Beko 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT75DGRT) is ₹ 10,010 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT75DGRT) |
| Price in India | ₹10,010 |
| Model Name | WTT75DGRT |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 97.00 x 83.00 x 0.00 |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 23.5 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Technology Used | Active Foam Wash Technology |
| Wash Program Types | 4 - Delicate, Gentle, Normal, Heavy |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | No |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 2 years comprehensive + additional 3 years on wash and spin motor |
| Covered in Warranty | 2 Years Comprehensive warranty( Any manufacturing defect will be covered for whole product) |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Voltas Beko 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT75DGRT)
₹10,010
DoT Reportedly Extends SIM Binding Mandate Till the End of 2026
Naughty Dog's Neil Druckmann Mentions 'Road Ahead' for the Last of Us, Teasing the Last of Us Part 3