| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12P33SEP0, White) | ₹ 59,200 |
Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12P33SEP0) price in India starts from ₹ 59,200. The lowest price of Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12P33SEP0) is ₹ 59,200 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12P33SEP0) |
| Price in India | ₹59,200 |
| Model Name | SAI12P33SEP0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3600 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode, Fan Mode, Quiet Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 84.50 cm x 26.9 cm x 21.10 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 56 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 34 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.98 W/W |
| Power Consumption | 1140 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Up/Down Air Direction |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Microblock Filter, PM 2.5 Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | 5 in 1 Convertible Cooling, Stabilser-free Operation, Gas Leak Indicator, Xpand Cooling Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12P33SEP0)
₹59,200
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM