BlackBerry Bold 9000 mobile was launched in May 2008. The phone comes with a 2.60-inch display offering a resolution of 320x480 pixels at a pixel density of 222 pixels per inch (ppi). BlackBerry Bold 9000 is powered by a 624 MHz one-core processor. It comes with 128MB of RAM. The BlackBerry Bold 9000 runs BlackBerry OS 6 and is powered by a 1500mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the BlackBerry Bold 9000 on the rear packs 2-megapixel camera.
BlackBerry Bold 9000 is based on BlackBerry OS 6 and packs 1GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 8GB). The BlackBerry Bold 9000 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The BlackBerry Bold 9000 measures 114.00 x 66.00 x 15.00mm (height x width x thickness) and weighs 136.00 grams. It was launched in Black and White colours.
Connectivity options on the BlackBerry Bold 9000 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v2.00, and 3G. Sensors on the phone include ambient light sensor.
As of 22nd May 2026, BlackBerry Bold 9000 price in India starts at Rs. 6,999.
| Brand | BlackBerry |
| Model | Bold 9000 |
| Price in India | ₹6,999 |
| Release date | May 2008 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 114.00 x 66.00 x 15.00 |
| Weight (g) | 136.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1500 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black, White |
| Screen size (inches) | 2.60 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 320x480 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 222 |
| Processor | 624 MHz one-core |
| RAM | 128MB |
| Internal storage | 1GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 8 |
| Rear camera | 2-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | No |
| Operating system | BlackBerry OS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 2.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
BlackBerry Bold 9000
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title