| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 3CNHW18CAFU, White) | ₹ 49,150 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18CAFU) price in India starts from ₹ 49,150. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18CAFU) is ₹ 49,150 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18CAFU) |
| Price in India | ₹49,150 |
| Model Name | 3CNHW18CAFU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 86.5 cm x 30.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 89.9 cm x 59.6 cm x 37.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1600 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year for the product & 5 Years for the Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18CAFU)
₹49,150
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM