| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TKU, White) | ₹ 36,890 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TKU) price in India starts from ₹ 36,890. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TKU) is ₹ 36,890 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TKU) |
| Price in India | ₹36,890 |
| Model Name | IA318TKU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.3 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48.7 dB, Low - 34.4 dB |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 7.71 A |
| Air Circulation | 440 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TKU)
₹36,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM