| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (3CNHW18RBFU) |
| Model Name | 3CNHW18RBFU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5260.0 W |
| Compressor | Inverter Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto/Cool/Fan/Dry, Fan Modes (Auto/High/Medium/Low), Energy Saver |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Cold Plasma |
| Indoor W x H x D | 970.0 mm x 300.0 mm x 225.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 14.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 899.0 mm x 596.0 mm x 378.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 37.5 kg |
| Other Dimensions | Suction Tube Size Outer Diameter: 12.7 mm, Liquid Tube Size Outer Diameter: 6.35 mm, Maximum Piping Capability Total: 25 m, Maximum Piping Capability Vertical: 10 m, Refrigerant Additional Charge Beyond 4 M: 15 g/m |
| Indoor Noise Level | High - 44.0 dB, Low - 35.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1720.0 W |
| Other Power Features | Rated Cooling Capacity (50% Load): 2630 W, Cooling Power Input (50% Load): 741 W, Electricity Consumed in 1600 Hours (Units/Year): 1147.82, Running Current: 7.47 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue |
| Other Air Flow Features | Airflow Volume (Wet): Medium/Low - 359/306 CFM, Moisture Removal: 2 L/hrs, Motorised - Horizontal Louvre/Vertical Swing, Motorised- Vertical Louvre/Horizontal Swing, Airflow Direction Control |
| Air Circulation | 424.0 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin, Silver Ion, Anti-Acarien, Vitamin C |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Large LCD with Back Light |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Acoustic Jacket on Compressor, Timer On/Off |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 10 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3CNHW18RBFU)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM