| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIA518GN, White) | ₹ 37,790 |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIA518GN) price in India starts from ₹ 37,790. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIA518GN) is ₹ 37,790 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIA518GN) |
| Price in India | ₹37,790 |
| Model Name | WIA518GN |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 48 cm x 57 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 43 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1103.07 kWh |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIA518GN)
₹37,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM