| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (Copper Condensor, 18K ESTER CAS18ES2J8F0, White) | ₹ 31,999 |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER CAS18ES2J8F0) price in India starts from ₹ 31,999. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER CAS18ES2J8F0) is ₹ 31,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER CAS18ES2J8F0) |
| Price in India | ₹31,999 |
| Model Name | 18K ESTER CAS18ES2J8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Cyclojet |
| Indoor W x H x D | 1030 mm x 315 mm x 218 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 565 mm x 704 mm x 452 mm |
| Outdoor Unit Weight | 32.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 37.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1580 W |
| Other Power Features | Power_Input -1580W, Electricity Consumption units per Annum -1223.09units per annum |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Cleaner Composite Air Freshing Mesh |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER CAS18ES2J8F0)
₹31,999
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam