Honor 600 series launched in the Chinese market with three models. The Honor 600 Pro runs on a MediaTek Dimensity 8550 Elite chip, while the Honor 600 Vitality Edition and Honor 600 Super Edition have a Snapdragon 7 Gen 4 chipset under the hood. The Honor 600 Super Edition has an 8,600mAh battery. The trio offers MagicOS 10 based on Android 16 and features a 6.57-inch...
Honor 600 Pro (China) mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.57-inch touchscreen display offering a resolution of 1264x2728 pixels (FHD+). Honor 600 Pro (China) is powered by an octa-core processor. It comes with 12GB of RAM. The Honor 600 Pro (China) runs Android 16 and is powered by a 8000mAh non-removable battery. The Honor 600 Pro (China) supports wireless charging, as well as 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 600 Pro (China) on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-Ultrapixel primary camera; a 50-megapixel camera, and a 12-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-Ultrapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Honor 600 Pro (China) runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor 600 Pro (China) is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Honor 600 Pro (China) measures 156.10 x 74.80 x 7.80mm (height x width x thickness) and weighs 202.00 grams. It was launched in Black, Golden White, and Orange colours. It features an IP69K rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Honor 600 Pro (China) include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v6.00, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Honor 600 Pro (China) supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | 600 Pro (China) |
| Release date | 21st April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 156.10 x 74.80 x 7.80 |
| Weight (g) | 202.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Black, Golden White, Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.57 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1264x2728 pixels |
| Processor | octa-core |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-Ultrapixel + 50-megapixel + 12-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-Ultrapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor 600 Pro (China)
Apple Reportedly Working on Android-Like Theft Detection Lock Feature for iPhone
Sony Reveals PS Plus Monthly Games June Lineup, Additional Benefits as Part of Days of Play Promotion