Nubia Neo 5 GT mobile was launched on 5th March 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.80-inch display (1.5K). The Nubia Neo 5 GT supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Nubia Neo 5 GT on the rear packs 50-megapixel camera.
It features an IP64 rating for dust and water protection.
| Brand | Nubia |
| Model | Neo 5 GT |
| Release date | 5th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 6210 |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7400 |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
Nubia Neo 5 GT
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications