Oppo A6c has been launched in India as the smartphone maker’s latest addition to its A series. Positioned as a budget handset, the new Oppo A6c is currently on sale in the country via the Oppo India online store. The handset is offered in two colour options, dubbed Feather White and Stone Brown. It is powered by an octa core Unisoc T7250 chipset, along with a Mali-G...
OPPO A6c 4G mobile was launched on 25th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1570 pixels (HD+) at a pixel density of 256 pixels per inch (ppi). The display sports Other for protection. OPPO A6c 4G is powered by an octa-core Unisoc T7250 processor. It comes with 4GB of RAM. The OPPO A6c 4G runs Android 15 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The OPPO A6c 4G supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO A6c 4G on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/2.2 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/2.2 aperture. The front camera also features autofocus.
The OPPO A6c 4G runs ColorOS 15 is based on Android 15 and packs 64GB of inbuilt storage. The OPPO A6c 4G is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO A6c 4G measures 166.50 x 78.20 x 9.00mm (height x width x thickness) and weighs 215.00 grams. It was launched in Feather White and Stone Brown colour. It features an IP64 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the OPPO A6c 4G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 4G , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The OPPO A6c 4G supports face unlock.
As of 26th May 2026, OPPO A6c 4G price in India starts at Rs. 13,999.
| Brand | OPPO |
| Model | A6c 4G |
| Price in India | ₹13,999 |
| Release date | 25th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 166.50 x 78.20 x 9.00 |
| Weight (g) | 215.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Feather White and Stone Brown |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| Protection type | Other |
| Pixels per inch (PPI) | 256 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | ColorOS 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
OPPO A6c 4G
Honor 600 Pro With Dimensity 8550 Elite SoC Launched Alongside Honor 600: Price, Specifications