Oppo K15 Pro series has been launched in China as the first offering in the smartphone maker’s K15 lineup. The new series includes two models, dubbed the Oppo K15 Pro and Oppo K15 Pro+. Both gaming-focused handsets are equipped with Oppo’s next-generation built-in active cooling fans, the same as last year’s Oppo K14 Turbo lineup. Both phones are slated to go on...
OPPO K15 Pro+ mobile was launched on 1st April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1,272x2,772 pixels (FHD+) at a pixel density of 450 pixels per inch (ppi). OPPO K15 Pro+ is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9500s processor. It comes with 12GB of RAM. The OPPO K15 Pro+ runs Android 16 and is powered by a 8000mAh non-removable battery. The OPPO K15 Pro+ supports 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO K15 Pro+ on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and an 8-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.2 aperture. The front camera also features autofocus.
The OPPO K15 Pro+ runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OPPO K15 Pro+ is a dual-SIM (GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIMmobile. The OPPO K15 Pro+ measures 162.40 x 77.47 x 8.33mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams. It was launched in Cyber Wings, Origin Gray, and and Photodust colours.
Connectivity options on the OPPO K15 Pro+ include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | OPPO |
| Model | K15 Pro+ |
| Release date | 1st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.40 x 77.47 x 8.33 |
| Weight (g) | 219.00 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Cyber Wings, Origin Gray, and Photodust |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,272x2,772 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500s |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
OPPO K15 Pro+
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM