Redmi R70m 5G mobile was launched in April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD). Redmi R70m 5G is powered by an octa-core Unisoc T8300 processor. It comes with 6GB of RAM. The Redmi R70m 5G runs Android 16 and is powered by a 6300mAh battery. The Redmi R70m 5G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi R70m 5G on the rear packs an Unspecified camera with an f/13 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Redmi R70m 5G runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Redmi R70m 5G is a dual-SIM mobile. The Redmi R70m 5G measures 171.56 x 79.47 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 210.00 grams. It was launched in black, blue, purple, and white colours.
Connectivity options on the Redmi R70m 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
| Brand | Redmi |
| Model | R70m 5G |
| Release date | April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 171.56 x 79.47 x 8.15 |
| Weight (g) | 210.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6300 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | black, blue, purple, white |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc T8300 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | Unspecified (f/13) |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Redmi R70m 5G
iQOO Neo 10 Will Soon Be Available in Two New Colour Variants in India
Arc Raiders' Riven Tides Update With New Map and Arc Machine Arrives April 28