Vivo has launched the X300 Ultra and X300s in China with flagship cameras, large batteries, and OriginOS 6. Both phones feature 200-megapixel Zeiss-backed camera systems with teleconverter support. The X300 Ultra runs on the Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset and offers advanced telephoto capabilities, while the X300s uses the Dimensity 9500 chip and a 144Hz display. Th...
Vivo X300s mobile was launched on 30th March 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1260x2800 pixels (1.5K) at a pixel density of 452 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Vivo X300s is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9500 processor. It comes with 12GB of RAM. The Vivo X300s runs Android 16 and is powered by a 7100mAh non-removable battery. The Vivo X300s supports wireless charging, as well as 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo X300s on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.68) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0) camera, and a 50-megapixel (f/2.57) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Vivo X300s runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo X300s is a dual-SIM mobile. The Vivo X300s measures 161.98 x 75.48 x 8.00mm (height x width x thickness) and weighs 217.00 grams. It was launched in ream Core Purple, Film Green, Silver Tone, and Titanium Black (translated from Chinese) colours.
Connectivity options on the Vivo X300s include Wi-Fi 7, Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, Infrared, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | X300s |
| Release date | 30th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 161.98 x 75.48 x 8.00 |
| Weight (g) | 217.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7100 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 40W |
| Colours | ream Core Purple, Film Green, Silver Tone, Titanium Black (translated from Chinese) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1260x2800 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 452 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.68) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/2.57) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo X300s
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM