Vivo has launched the Vivo Y500s in China with a focus on battery life and durability. The phone features a 7200mAh battery, a 6.75-inch 120Hz display, and a Snapdragon 4 Gen 2 chipset. It offers up to 12GB RAM and 512GB storage, along with a 50-megapixel rear camera. The handset supports 44W fast charging, 5G connectivity, and runs Android 16-based OriginOS 6. It has...
Vivo Y500s mobile was launched in March 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1570 pixels (HD).Vivo Y500s comes with 8GB of RAM. The Vivo Y500s runs Android 16 and is powered by a 7200mAh battery. The Vivo Y500s supports 44W Flash Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y500s on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Vivo Y500s runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo Y500s is a dual-SIM mobile. The Vivo Y500s measures 166.64 x 78.43 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams.
Connectivity options on the Vivo Y500s include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | Y500s |
| Release date | March 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.64 x 78.43 x 8.39 |
| Weight (g) | 219.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7200 |
| Fast charging | 44W Flash Charge |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y500s
Poco C81 Pro Launched With 6,000mAh Battery, 6.9-Inch Display and Unisoc T7250 Chip: Price, Specifications
Spotify Takes on Apple Fitness+, Fitbit With New Guided Workout Experience