| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool 54T, Grey & White) | ₹ 18,690 |
Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool 54T) price in India starts from ₹ 18,690. The lowest price of Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool 54T) is ₹ 18,690 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 54 L Desert Air Cooler (Epicool 54T) |
| Price in India | ₹18,690 |
| Model Name | Epicool 54T |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 54 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Fan Mode |
| Air Throw Distance | 14 ft |
| Cooling Coverage Area | 470 sq.ft |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | 4 Castor Wheel |
| Empty Tank Alarm | No |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Its sleek and stylish design will make it an elegant addition to your home or office decor |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 107 cm x 45 cm |
| Weight | 17 kg |
| Blower/Fan Diameter | 43 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On sight |
Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool 54T)
₹18,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM