| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vu 50 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (Cinema TV Action Series-50LX, Black) | ₹ 36,999 |
Vu Cinema TV Action Series 50LX price in India starts from ₹ 36,999. The lowest price of Vu Cinema TV Action Series 50LX is ₹ 36,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Vu |
| Model | Cinema TV Action Series 50LX |
| Price in India | ₹36,999 |
| Model Name | 50LX |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | Action Series |
| Launch Year | 2021 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 111.8cm x 67.6cm x 7.8cm |
| Weight (without stand) | 10.6 Kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 111.8cm x 74.1cm x 22.5cm |
| Weight (with stand) | 11.2 Kg |
| Stand Type | Wall Mount and Table Top Stand |
| Stand Features | Gold |
| Number of Cores | quad-core |
| Graphic Processor | Dual Core |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | IEEE 802.11 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | Yes |
| RF Connectivity Input | Yes |
| Brightness | 400 |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Picture Engine | Quad Core Processor |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported Video Formats | AVI (XVID, MPEG2, H.264), MKV (H.264, H.265), MPG (MPEG2), TS (H.264, H.265) |
| HDR Support | HDR10 |
| Number of Speakers | 6 |
| Speaker Type | 4 master, 2 tweeters |
| Surround Sound | DTS Virtual X Surround Sound |
| Speaker Output RMS | 100W |
| Power Consumption | 130W |
| Smart Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
Vu Cinema TV Action Series 50LX
₹36,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM