| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vu 50 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (Vibe Series 50VIBE24, Black) | ₹ 29,990 |
| Vu 43 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (Vibe Series 43VIBE24, Black) | ₹ 31,499 |
| Vu 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (Vibe Series 55VIBE24, Black) | ₹ 36,990 |
| Vu 65 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (Vibe Series 65VIBE24, Black) | ₹ 53,990 |
Vu Vibe QLED TV price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Vu Vibe QLED TV is ₹ 29,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Vu |
| Model | Vibe QLED TV |
| Price in India | ₹29,990 |
| Release date | 30th July 2024 |
| Model Name | 43VIBE24 |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | Vibe |
| Launch Year | 2024 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 23.5 x 95.8 x 62.7 cm |
| Weight (without stand) | 7.1 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Audio Out | 88W |
| Brightness | 400 nits |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Speaker Type | integrated soundbar |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Power Consumption | 120W |
| Smart Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Operating System Present | Google Tv |
| Operating System | Android Based |
Vu Vibe QLED TV
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM