India is a big market for many smartphone manufacturers, and of late, we’ve been seeing phones designed specifically for our demographic, such as the recent Realme 1 (Review) and the Asus ZenFone Max Pro M1 (Review). Following a change in majority ownership and with fresh funding in hand, Coolpad is back with a new set of products and a renewed focus on the Indian market. The company also pans on entering the wearables space later in the year. While many companies now focus on online distribution, Coolpad’s new Note 6 will only be available offline. With prices starting at Rs. 8,999, some of the main highlights of the Coolpad Note 6 include dual selfie cameras and a big battery. Let’s see if offers a compelling enough package to recommend over our usual favourites in the sub-Rs. 10,000 price segment.
The Coolpad Note 6 features a 5.5-inch IPS display with a Full-HD resolution. Images and text look sharp and colours are punchy, but the brightness level is a bit inadequate for outdoor use in the sun. It's powered by a Qualcomm Snapdragon 435 SoC and it comes with 4GB of RAM. You get a choice of 32GB or 64GB of onboard storage. The Journey UI software is a bit disappointing as it's based on Android 7.1.1 Nougat. General performance is good. The main 13-megapixel camera captures decent shots during the day but there's visible grain in images. The front 8-megapixel selfie camera is accompanied by a second, 5-megapixel wide-angle camera. Battery life is good thanks to the large 4070mAh battery inside.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Coolpad Note 6 (32GB) - Royal Gold | ₹ 8,579 |
| Coolpad Note 6 (64GB) - Royal Gold | ₹ 8,825 |
Coolpad Note 6 price in India starts from ₹ 8,579. The lowest price of Coolpad Note 6 is ₹ 8,579 at Amazon on 2nd April 2026. This Phone is available in 1 other variant like 64GB with colour options like Gold and Royal Gold.
| Brand | Coolpad |
| Model | Note 6 |
| Price in India | ₹8,579 |
| Release date | May 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 153.70 x 76.40 x 8.62 |
| Weight (g) | 170.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4070 |
| Removable battery | No |
| Colours | Gold, Royal Gold |
| SAR value | 0.37 |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 403 |
| Processor | 1.4GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 435 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 8-megapixel |
| Front flash | Yes |
| Operating system | Android 7.1.1 |
| Skin | Journey UI |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.10 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Coolpad Note 6
₹8,579
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM