Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V)
  • Daikin
  • Last Updated: 13th May 2026
View Photo Gallery
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Capacity
    Capacity 1.5 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 5 Star
  • Type
    Type Inverter Split
  • Condenser Coil
    Condenser Coil Copper
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Market Status Released
Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V) Price in India
Product Name Price in India
Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V, White) 65,370
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V) Full Specifications
General
Brand Daikin
Model 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V)
Model Name FTXF50UV16V+RXF50UV16V
Type Inverter Split
Capacity 1.5 Ton
Star Rating 5 Star
BEE Rating Year 2023
Colours White
Cooling Capacity 5000 W
Operating Modes Fan Mode, ECONO Mode
Dehumidification Yes
Condenser Coil Copper
Remote Control Yes
Dimensions
Indoor W x H x D 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight 11 kg
Outdoor W x H x D 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight 33 kg
Performance features
ISEER 5.2 W/W
Power features
Air flow and filter features
Auto Air Swing Yes
Air Flow Direction 4 Way Air Direction