| Brand | Haier |
| Model | 270 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF-2904PSG-R) |
| Model Name | HRF-2904PSG-R |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 270 L |
| Colours | Glass Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1594.00 x 548.00 x 0.00 |
| Depth | 664 mm |
| Weight | 59.00 kg |
| Air Flow Type | 3 Dimensional |
| Temperature Control | Manual |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 110 W |
| Power Requirement | AC 260 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | Recess |
| Gasket Type | Anti Fungal |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | No |
| Flexible Rack | No |
| Technology Used | 1 Hour Icing Technology (1 HIT) |
| Other Features | Deodorizer: VC Filter cum Deodorizer, Leather Finish Cabinet, Refrigerator Interior Light: White LED, Cool Pack |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 years on Compressor from Haier |
Haier 270 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF-2904PSG-R)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM