| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, KASHIKOI 5100X RSB518HBEA, White) | ₹ 43,999 |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5100X RSB518HBEA) price in India starts from ₹ 43,999. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5100X RSB518HBEA) is ₹ 43,999 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5100X RSB518HBEA) |
| Price in India | ₹43,999 |
| Model Name | KASHIKOI 5100X RSB518HBEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5275 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 997 mm x 294 mm x 294 mm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 797 mm x 605 mm x 293 mm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Outdoor - 40 kg, Indoor - 16 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 29 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.7 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1220 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5100X RSB518HBEA)
₹43,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications