| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-6600 3.3 GHz or AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 960 4GB or AMD Radeon RX 470 4GB |
| storage | 85GB |
| directx | DirectX 12 |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-6600 3.3 GHz or AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 960 4GB or AMD Radeon RX 470 4GB |
| storage | 85GB |
| directx | DirectX 12 |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7-8700 3.2 GHz or AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1080 Ti or AMD Radeon RX 5700 XT |
| storage | 85GB |
| directx | DirectX 12 |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7-10700K 3.8 GHz or AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz |
| memory | 32GB |
| graphics | Nvidia GeForce RTX 2080 Ti or AMD Radeon RX 6800 XT |
| storage | 85GB |
| directx | DirectX 12 |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7-10700K 3.8 GHz or AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz |
| memory | 32GB |
| graphics | Nvidia GeForce RTX 3090 Ti |
| storage | 85GB |
| directx | DirectX 12 |
Legacies are complicated. They carry the weight of what came before, but live in the light of what's happening now, forever grappling with the wills of two different worlds. With time, legacies lose relevance, or acquire new meaning. To understand them better is a study in multiple timelines. So, what then is the legacy of Harry Potter? For someone like me, a millennial who experienced Pottermania first-hand, JK Rowling's fantasy novels are like family heirlooms. All seven books are neatly lined up chronologically on my rack, unmoved through the years. And like family heirlooms, they've also gathered a bit of dust and neglect. They certainly don't take up as much space in my mind now as they do on my bookshelf.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hogwarts Legacy (PS5) | ₹ 2,218 |
| Hogwarts Legacy (Xbox X) | ₹ 2,999 |
| Hogwarts Legacy (PS4) | ₹ 4,799 |
Hogwarts Legacy price in India starts from ₹ 2,218. The lowest price of Hogwarts Legacy is ₹ 2,218 at Amazon on 21st May 2026.
Hogwarts Legacy
₹2,218
Samsung Galaxy S27 Pro With 6.47-Inch Display Reportedly in Development; Could Join Galaxy S27 Lineup Next Year
HMD Vibe 2 5G Launched in India With 6,000mAh Battery, Up to 128GB Storage: Price, Specifications