| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q18RNXA1, White) | ₹ 38,490 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q18RNXA1) price in India starts from ₹ 38,490. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q18RNXA1) is ₹ 38,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q18RNXA1) |
| Price in India | ₹38,490 |
| Release date | 5th September 2022 |
| Model Name | PS-Q18RNXA1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 1480 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 26 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 4.0 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 852.44 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Ez Clean Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with gas charging |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q18RNXA1)
₹38,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM