| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RS-H18VNXE, White) | ₹ 47,990 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RS-H18VNXE) price in India starts from ₹ 47,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RS-H18VNXE) is ₹ 47,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RS-H18VNXE) |
| Price in India | ₹47,990 |
| Release date | 26th September 2023 |
| Model Name | RS-H18VNXE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | Yes |
| Cooling Capacity | 4400 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Operation Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.7 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.5 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 26 dB |
| Cooling Coverage Area | 151-180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 5150 W |
| Operating Current | 6.8 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 441 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter with Anti Virus Protection |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Cooling, Ez Clean Filter, Low Gas Detection, Stabilizer Free Operation, 6 Fan Speed Steps, On and Off Indicator |
| Warranty Summary | 1 Year on product, 5 Years on PCB & 10 Years on Compressor with Gas Charging (T&C) |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RS-H18VNXE)
₹47,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM