| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 270 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B285BGSN, Silver) | ₹ 23,540 |
LG 270 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B285BGSN) price in India starts from ₹ 23,540. The lowest price of LG 270 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B285BGSN) is ₹ 23,540 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 270 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B285BGSN) |
| Price in India | ₹23,540 |
| Model Name | GL B285BGSN |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 270 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1550.00 x 591.00 x 0.00 |
| Depth | 621 mm |
| Weight | 56.00 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer: 135 - 290 V LVS |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | Metallic PCM |
| Handle type | Blaze |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Warranty Summary | 1 Year-Product & 10 Years-Compressor from LG |
LG 270 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL B285BGSN)
₹23,540
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM