| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 308 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S322SDSY, Dazzel Steel) | ₹ 30,790 |
LG 308 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S322SDSY) price in India starts from ₹ 30,790. The lowest price of LG 308 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S322SDSY) is ₹ 30,790 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 308 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S322SDSY) |
| Price in India | ₹30,790 |
| Release date | 13th September 2021 |
| Model Name | GL S322SDSY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 308 L |
| Colours | Dazzel Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 167.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 66.9 cm |
| Weight | 56 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | I Micom |
| Power Consumption | 280 kw |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Pocket Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Technology Used | Multi Air Flow Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor |
LG 308 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S322SDSY)
₹30,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM