| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS19A2P, White) | ₹ 27,500 |
Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS19A2P) price in India starts from ₹ 27,500. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS19A2P) is ₹ 27,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS19A2P) |
| Price in India | ₹27,500 |
| Model Name | LS19A2P |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5150.0 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Fixed Speed |
| Indoor W x H x D | 98.8 cm x 23.5 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 54.5 cm x 30.0 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37.0 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Indoor - 14.5 kg, Outdoor - 42 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43.0 dB, Low - 43.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.58 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1440.0 W |
| Other Power Features | Input Current: 6.25 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Air Circulation | 975.0 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Clean Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Eco Friendly Refrigerants |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Condenser and 5 Years on Compressor from Lloyd |
Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS19A2P)
₹27,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM