| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I31AB) |
| Price in India | ₹35,600 |
| Model Name | GLS18I31AB |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96.5 cm x 31.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 55.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.7 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Indoor - 15.7 kg, Outdoor - 32.7 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.74 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1780 W |
| Other Power Features | Input Current: 7.74/2.74 A, Input Power Half Load: 630 W, Cooling Capacity Half Load: 2575 W |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Air Circulation | 790 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Clean Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Eco Friendly Refrigerants |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Condenser, 5 Years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I31AB)