| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (LS13A5SN, White) | ₹ 30,567 |
Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (LS13A5SN) price in India starts from ₹ 30,567. The lowest price of Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (LS13A5SN) is ₹ 30,567 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (LS13A5SN) |
| Price in India | ₹30,567 |
| Model Name | LS13A5SN |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Compressor | Rotary |
| Indoor W x H x D | 900 x 215 x 292 mm |
| Outdoor W x H x D | 812 x 256 x 540 mm |
| Outdoor Unit Weight | 13 kg |
| Indoor Noise Level | 37 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 990 W |
| Air Circulation | 800 CFM |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Intelligent Defrosting Multi-fold Evaporator |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (LS13A5SN)
₹30,567
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM