Motorola Moto G200 mobile was launched on 18th November 2021. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.80-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2460 pixels and an aspect ratio of 20:9.Motorola Moto G200 comes with 8GB of RAM. The Motorola Moto G200 runs Android 11 and is powered by a 5000mAh battery. The Motorola Moto G200 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Moto G200 on the rear packs a triple camera setup featuring a 108-megapixel (f/1.9) primary camera; a 13-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.2 aperture and a pixel size of 16-micron.
Motorola Moto G200 is based on Android 11 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Motorola Moto G200 measures 168.07 x 75.53 x 8.89mm (height x width x thickness) and weighs 202.00 grams. It was launched in Glacier Green and Stellar Blue colour.
Connectivity options on the Motorola Moto G200 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.20, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G200 |
| Release date | 18th November 2021 |
| Dimensions (mm) | 168.07 x 75.53 x 8.89 |
| Weight (g) | 202.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Glacier Green and Stellar Blue |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2460 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 108-megapixel (f/1.9) + 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.2, 16-micron) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 11 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Moto G200
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications