| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-8400 2.8 GHz or AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1070 or AMD Radeon RX Vega 56 |
| storage | 65GB |
| directx | DirectX 12 |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-8400 2.8 GHz or AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1070 or AMD Radeon RX Vega 56 |
| storage | 65GB |
| directx | DirectX 12 |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7-10700K 3.8 GHz or AMD Ryzen 7 5800 3.4 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce RTX 2080 or AMD Radeon RX 6800 XT 16GB |
| storage | 65GB |
| directx | DirectX 12 |
Long before the Suicide Squad went on to try about killing the Justice League, it dug its own grave. The action-adventure shooter from Rocksteady was born with the burden of living up to the lofty standards set by the studio's beloved Batman: Arkham games. Then, it stepped on a rake when last year's gameplay reveal confirmed that the game would be an always-online, live service looter shooter — a departure from Rocksteady's repertoire of narrative-focussed single-player experiences. And when it finally came out in early access ahead of its February 2 release, the developers had to pull it offline due to a bug that led to full story completion just as players logged in to the game for the first time.
Suicide Squad: Kill the Justice League
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul