iQOO 9 mobile was launched on 5th January 2022. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.56-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2376 pixels. iQOO 9 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 888+ processor. It comes with 8GB, 12GB of RAM. The iQOO 9 runs Android 12 and is powered by a 4700mAh battery. The iQOO 9 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the iQOO 9 on the rear packs a triple camera setup featuring a 48-megapixel (f/1.79) primary camera; a 13-megapixel (f/2.2) camera, and a 13-megapixel (f/2.46) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.45 aperture.
The iQOO 9 runs Funtouch OS 12 is based on Android 12 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The iQOO 9 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Alpha and Legend colours.
Connectivity options on the iQOO 9 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 2nd April 2026, iQOO 9 price in India starts at Rs. 25,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| iQOO 9 (8GB RAM, 128GB) - Phoenix | ₹ 25,990 |
| iQOO 9 (8GB RAM, 128GB) - Legend | ₹ 29,990 |
| iQOO 9 (8GB RAM, 128GB) - Alpha | ₹ 29,990 |
| iQOO 9 (12GB RAM, 256GB) - Alpha | ₹ 39,999 |
| iQOO 9 (12GB RAM, 256GB) - Legend | ₹ 33,990 |
iQOO 9 price in India starts from ₹ 25,990. The lowest price of iQOO 9 is ₹ 25,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | iQOO |
| Model | 9 |
| Price in India | ₹25,990 |
| Release date | 5th January 2022 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 4700 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Alpha, Legend |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.56 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2376 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.79) + 13-megapixel (f/2.2) + 13-megapixel (f/2.46) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | Funtouch OS 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
iQOO 9
₹25,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM