Spice Smart Flo Pace 3 mobile was launched in October 2013. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 480x800 pixels. Spice Smart Flo Pace 3 is powered by a 1.3GHz dual-core processor. It comes with 512MB of RAM. The Spice Smart Flo Pace 3 runs Android 4.2 and is powered by a 2100mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Spice Smart Flo Pace 3 on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 1.3-megapixel camera on the front for selfies.
Spice Smart Flo Pace 3 is based on Android 4.2 and packs 4GB of inbuilt storage (up to 32GB). The Spice Smart Flo Pace 3 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards. The Spice Smart Flo Pace 3 measures 148.50 x 78.90 x 10.40mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It was launched in Black and White colours.
Connectivity options on the Spice Smart Flo Pace 3 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v4.00, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer.
As of 19th May 2026, Spice Smart Flo Pace 3 price in India starts at Rs. 6,999.
| Brand | Spice |
| Model | Smart Flo Pace 3 |
| Price in India | ₹6,999 |
| Release date | October 2013 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 148.50 x 78.90 x 10.40 |
| Weight (g) | 190.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2100 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black, White |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Processor | 1.3GHz dual-core |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | No |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 1.3-megapixel |
| Operating system | Android 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Spice Smart Flo Pace 3
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications