The Vivo X300 Ultra and Vivo X300 FE are now available for purchase in India. The handsets were launched in the country on May 6, following their China debut earlier this year. The Vivo X300 Ultra arrives as the top-of-the-line model in the flagship lineup, equipped with triple Zeiss master prime lenses and Snapdragon 8 Gen Elite 5 SoC. The X300 FE, meanwhile, gets th...
More Vivo X300 FE NewsThe Vivo X200 FE was a great offering at a starting price of Rs. 54,999. The phone offered a good balance of smart design, capable performance and imaging, making it an easy pick at the lower end of India's premium smartphone segment. This year, things have changed quite a bit. The new Vivo X300 FE is priced at a substantially higher Rs. 79,999. The price tag is a bit hard to digest, given that Vivo's X300 is priced from Rs. 75,999 in India. That said, this new FE does have a new trick up its sleeve. Like the more expensive X300, X300 Pro and X300 Ultra, it also gets the optional telephoto extender lens system. There's a brand-new design and a more powerful processor as well. But the price of the optional lens, combined with its ramped-up price tag, will leave buyers confused at best.
The Vivo X300 FE is a premium smartphone with a glass-and-aluminium design. The new rear camera array tucked at the top keeps the overall profile slim. This slim design also allows for wireless charging. The new design also allows for mounting a telephoto extender lens accessory.
It has a fast, power-saving LTPO AMOLED panel that is also HDR10+ certified, making it great for movies and gaming. Processing power is good enough for gaming and everyday tasks, and can easily handle apps in memory as well.
Camera performance is pretty good, but the low-resolution ultrawide camera performed poorly. Video recording is good as well, but only at 4K 60 fps. The phone can shoot 8K video, but it does not support HDR.
Battery life is pretty good, and the phone can easily last over a day and a half with heavy usage. Charging speeds are fast, and the phone supports high-speed wireless charging.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vivo X300 FE (12GB RAM, 256GB) - Urban Olive | ₹ 79,999 |
Vivo X300 FE price in India starts from ₹ 79,999. The lowest price of Vivo X300 FE is ₹ 79,999 at Vivo on 18th May 2026.
| Brand | Vivo |
| Model | X300 FE |
| Price in India | ₹79,999 |
| Release date | 4th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 150.83 x 71.76 x 8.10 |
| Weight (g) | 190.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6,500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 40W |
| Colours | Cool Lilac, Graphite Black, and Moonlight White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.31 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,216x2,640 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Processor | 3.32GHz MHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.57) + 50-megapixel (f/2.65) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
Vivo X300 FE
₹79,999
| Benchmark | Score | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 2,948,085 | ||||||
| PCMark Work 3.0 | 13,947 | ||||||
| Geekbench 6 | |||||||
|
|||||||
| Geekbench AI | |||||||
|
|||||||
| 3D Mark | |||||||
|
|||||||
Bad Boy Karthik Now Streaming Online: What You Need to Know About its Plot, Cast, IMDb Rating, and More