Vivo T5 has been launched in select global markets as the latest addition to the company’s lineup. The new handset is currently available for purchase via the Vivo Mexico online store. The smartphone is offered in two colour options, dubbed Black and Golden (translated from Spanish). It is on sale in the country in a single 8GB + 256GB RAM and storage configuration....
Vivo T5 mobile was launched on 29th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1570 pixels (HD+). The display sports Other for protection. Vivo T5 is powered by an octa-core Snapdragon 6s Gen 2 4G processor. It comes with 8GB of RAM. The Vivo T5 runs Android 16 and is powered by a 7200mAh non-removable battery. The Vivo T5 supports 44W Flash Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo T5 on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/2.0) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/2.45 aperture. The front camera also features autofocus.
The Vivo T5 runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo T5 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo T5 measures 166.64 x 78.43 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams. It was launched in Black and Gold colour. It features an IP69 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the Vivo T5 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Vivo T5 supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | T5 |
| Release date | 29th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 166.64 x 78.43 x 8.39 |
| Weight (g) | 219.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 44W Flash Charge |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black and Gold |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| Protection type | Other |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 6s Gen 2 4G |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/2.0) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |