| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V DZU, White) | ₹ 33,999 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V DZU) price in India starts from ₹ 33,999. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V DZU) is ₹ 33,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V DZU) |
| Price in India | ₹33,999 |
| Model Name | 183V DZU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Panel Display | Yes |
| Power Consumption | 1750 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 850 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Anti Dust Cross Flow Self Diagnosis |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V DZU)
₹33,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM