| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3D COOL ECO) |
| Price in India | ₹25,999 |
| Model Name | 3D COOL ECO |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3310 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 88 cm x 27 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 66 cm x 48 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 26 kg |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.65 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1137 W |
| Other Power Features | Power Consumption Cooling: Low - 421 W, High - 1400 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Comprehensive Unit , 10 years on compressor & 5 years on condensor |
Whirlpool 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3D COOL ECO)
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications