Xiaomi 17 Max has been launched in China. The new handset was unveiled during the tech giant’s May 2026 event, which also witnessed the debut of the Xiaomi YU7 GT, Xiaomi Band 10 Pro, and Xiaomi Ear Clip TWS. The Xiaomi 17 Max joins the Xiaomi 17, Xiaomi 17 Pro, Xiaomi 17 Pro Max, and the flagship Xiaomi 17 Ultra. The phone is powered by the same chipset that powers...
Xiaomi 17 Max mobile was launched on 21st May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 1200x2608 pixels (1.5K). The display sports Other for protection. Xiaomi 17 Max is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor. It comes with 12GB of RAM. The Xiaomi 17 Max runs Android 16 and is powered by a 8000mAh non-removable battery. The Xiaomi 17 Max supports 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Xiaomi 17 Max on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.65) primary camera; a 50-megapixel (f/2.4) camera, and a 50-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/2.2 aperture. The front camera also features autofocus.
The Xiaomi 17 Max runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Xiaomi 17 Max is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Xiaomi 17 Max measures 162.90 x 77.60 x 8.20mm (height x width x thickness) and weighs 225.00 grams. It was launched in Pixel Black, Sky Blue, and and White colours. It features an IP68 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Xiaomi 17 Max include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, barometer, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor. The Xiaomi 17 Max supports face unlock.
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17 Max |
| Release date | 21st May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 162.90 x 77.60 x 8.20 |
| Weight (g) | 225.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Pixel Black, Sky Blue, and White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1200x2608 pixels |
| Protection type | Other |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.65) + 50-megapixel (f/2.4) + 50-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Xiaomi 17 Max
Xiaomi Smart Band 10 Pro Launched With 1.74-Inch AMOLED Screen, Up to 21 Days Battery Life: Price, Features