BlackBerry Bold 9790 mobile was launched in November 2011. The phone comes with a 2.45-inch touchscreen display offering a resolution of 360x480 pixels at a pixel density of 245 pixels per inch (ppi). BlackBerry Bold 9790 is powered by a 1GHz one-core Marvell Tavor MG1 processor. It comes with 768MB of RAM. The BlackBerry Bold 9790 runs BlackBerry OS 7 and is powered by a 1230mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the BlackBerry Bold 9790 on the rear packs 5-megapixel camera.
BlackBerry Bold 9790 is based on BlackBerry OS 7 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The BlackBerry Bold 9790 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The BlackBerry Bold 9790 measures 110.00 x 60.00 x 11.40mm (height x width x thickness) and weighs 107.00 grams. It was launched in Black colour.
Connectivity options on the BlackBerry Bold 9790 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v2.10, NFC, and 3G.
As of 22nd May 2026, BlackBerry Bold 9790 price in India starts at Rs. 4,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| BlackBerry Bold 9790 (768MB RAM, 8GB) - Black | ₹ 4,999 |
BlackBerry Bold 9790 price in India starts from ₹ 4,999. The lowest price of BlackBerry Bold 9790 is ₹ 4,999 at Amazon on 22nd May 2026.
| Alternate names | RIM BlackBerry Onyx III, RIM BlackBerry Bellagio |
| Brand | BlackBerry |
| Model | Bold 9790 |
| Price in India | ₹4,999 |
| Release date | November 2011 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 110.00 x 60.00 x 11.40 |
| Weight (g) | 107.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1230 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 2.45 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 360x480 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 245 |
| Processor | 1GHz one-core |
| Processor make | Marvell Tavor MG1 |
| RAM | 768MB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | No |
| Operating system | BlackBerry OS 7 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 2.10 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
BlackBerry Bold 9790
₹4,999
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title