| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18CL3R34F0, White) | ₹ 34,900 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18CL3R34F0) price in India starts from ₹ 34,900. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18CL3R34F0) is ₹ 34,900 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18CL3R34F0) |
| Price in India | ₹34,900 |
| Release date | 30th June 2024 |
| Model Name | CAI18CL3R34F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Technology Used | Flexicool inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 27.5 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 37 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 3.91 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 999.69 W |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 580 CFM |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, Air Purification Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on product, 5 Years on PCB, 10 Years on compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI18CL3R34F0)
₹34,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM